Join now
Log in Join

Great English and Turkish Teacher (Istanbul)

Merhaba and Hello,

Have you been struggling to learn or forgetting your Turkish or English? Do you want to be able to better communicate and understand the people of Istanbul on daily matters?
Perhaps you need to improve your Turkish or English in order to complete your studies or conduct business. We all know both languages can very difficult to study on your own and they take lots of practice to become fluent. It’s always hard to make the time but a few lessons a week or a month can really help.

I am a native Turk from Istanbul as well as a CELTA qualified English teacher. I have been studying and teaching languages for over 15 years and I fully understand the struggles of learning and retaining your second and third languages. I am available for private or small group lessons on the Asian side and possibly in some central locations on the European side. We can practice and review a mixture of conversation and grammar that best suits your abilities.

Please don’t hesitate to contact me to discuss your goals,

Aylin
Protected content
Protected content

Merhaba and hello!

Türkçe ya da İngilizce öğrenmek için mücadele ediyor ya da öğrendiklerinizi unutuyor musunuz? Her iki dilde daha iyi iletişim kurmak ve günlük konularda İstanbul'un insanlarını anlamak ister misiniz? Çalışmalarınızı tamamlamak ya da iş nedeniyle Türkçe veya İngilizce düzeni geliştirmek mi istiyorsunuz?. Hepimiz biliyoruz ki her iki dilde kendi kendine öğrenmeye çalışmak ve akıcı şekilde konuşabilmek çok zaman ister. Bu durumda haftada veya ayda birkaç ders gerçekten yardımcı olabilir.

Ben, İstanbul'da yaşayan ve anadili Türkçe olan CELTA nitelikli bir İngilizce öğretmeniyim. 15 yılı aşkın süredir dil öğreniyor ve öğretiyorum. İkinci ve üçüncü bir dil öğrenmenin ve canlı tutmanın zorluklarını çok iyi anlayıp her öğrenciye göre değerlendirebiliyorum. İstanbul Asya yakası ve Avrupa yakasında bazı merkezi noktalarda özel-birebir veya küçük grup dersleri için uygunum. Yetkinliğinize en uygun olan, pratik ve dilbilgisi kombinasyonundan oluşan öğrenme planını birlikte gözden geçirebiliriz.

Hedeflerinizle ilgili görüşmek için arayabilir ya da e-posta gönderebilirsiniz.

Aylin
Protected content
Protected content

Istanbul Forum